Kína hazai összterméke (GDP) 2023 eleje óta a leglassabb ütemben nőtt a harmadik negyedévben az ázsiai ország statisztikai hivatalának pénteki közlése szerint.
Oláh Dániel a magyar gazdaság függőségének csökkentését sürgeti az EU-tól és Németországtól, megfizethető lakhatást javasol az Airbnb szabályozásával és alacsony kamatozású hitelekkel, valamint a minimálbér emelésével ösztönözné a termelékenységet. Véleményem szerint azonban az EU-s függőség nagyrészt adottság, a keleti nyitás politikája pedig nem hozott változást. A lakhatás kapcsán érdemes megjegyezni, hogy az olcsó hitelek csak növelik az ingatlanárakat, nem csökkentik azokat. A béremelések első körben rontják a termelékenységet, mivel ezek növelik a termelési költségeket és versenyképességi problémákhoz vezetnek. A magas nyomású gazdaságpolitika a jelenlegi helyzetünkben inkább inflációt, mint növekedést eredményez, ezért inkább a termelékenység növelésére kellene koncentrálni, és nem a teljesítmény nélküli béremelésre.
Középtávon az energiaárak növekedésre számít Zsiday Viktor. Az ismert pénzügyi befektető a Pénzcentrumnak adott interjújában elmondta, hogy a globális gazdaság és a tőkepiacok legfontosabb kérdése, hogy lesz-e recesszió az Egyesült Államokban, ha igen, jelentős tőzsdei esés jöhet. A közgazdász szerint 2030-ig az átlagos éves magyar gazdasági növekedés 3 százalék alatt marad.
Az észak-macedón kormány 500 millió eurós hitelt vett fel a magyar Eximbanktól a költségvetés és helyi fejlesztések támogatására. A kedvező feltételekkel nyújtott kölcsön jelentős megtakarítást jelent az országnak a nemzetközi pénzpiacokhoz képest, és várhatóan elősegíti a gazdasági növekedést - írta meg a SeeNews.
400-as euró-forint árfolyam, lassabb gazdasági kilábalás, jövőre várható új jegybankelnök, átalakuló kormányzati gazdaságirányítás, 2026-os parlamenti választások - csak néhány olyan esemény, amely miatt biztosan nem fogunk unatkozni az előttünk álló 1-2 évben. Ebben a helyzetben lesz különösen aktuális és releváns a Portfolio Budapest Economic Forum című gazdasági csúcskonferenciája október 17-én. A rendezvény negyedik szekciójában kendőzetlenül beszélnek ezekről a témákról az ország legnevesebb, legismertebb közgazdászai. Most érdemes regisztrálni a konferenciánkra.
A gazdasági növekedés idén lassabban áll helyre a vártnál, a fogyasztás felpörgése várat magára, de ami még nagyobb baj, az a beruházások szenvedése. Egy ilyen gazdasági környezetben nincs könnyű dolga a vállalati szektornak, amikor üzleti tervezésről van szó. Az október 17-i Budapest Economic Forum című gazdasági csúcskonferenciánkon éppen ezért a legnagyobb, tőzsdén jegyzett vállalatok vezetői segítenek eligazodni ebben a kérdésben. A rendezvényre ide kattintva lehet jelentkezni.
Augusztusban az előzetes adatok szerint 671 millió eurós többlet halmozódott fel a külkereskedelmi mérlegben, szinte hajszálra annyi, mint egy évvel ezelőtt. Az elmúlt hónapokban a többlet növekedése érezhetően megállt, ami nem probléma, viszont kellemetlen, hogy az export és az import éves alapon csökkent.
A német kormány a jövő szerdán megjelenő friss gazdasági prognózisában idénre már nem 0,3%-os növekedéssel, hanem 0,2%-os visszaeséssel számol – közölte vasárnap névtelen forrásokra hivatkozva a Süddeutsche Zeitung.
Bár a nyár elején a stabilizálódás jeleit mutatta az ipar, a friss augusztusi adat szerint ideiglenes volt a megállás a lejtőn: az előző hónaphoz képest 0,5%-kal zsugorodott a termelés volumene. A szektor a gyenge nyugat európai és kínai konjunktúra miatt szenved, és egyelőre nincs jele a fordulatnak.
Áfa-, és társasági adóemelést, valamint a tranzakciós illeték bevezetését tartalmazó hatalmas költségvetési hiánycsökkentő csomagot hagyott jóvá csütörtökön a szlovák parlament, amely jócskán lassíthatja majd a szlovák gazdasági növekedést.
Idén negyedik alkalommal próbálja áttörni a forint a bűvös 400-as szintet. Vajon most is visszatud fordulni innen a forint, vagy elkerülhetetlen a kritikus szint áttörése és innen már csak gyengülni tud a magyar fizetőeszköz?
Hogy teljesít most a magyar gazdaság? Mennyire reálisak a 3-6 százalék közötti növekedési várakozások? Mekkora az esély a következő 18 hónapban egy árfolyamválságra? Többek között ezekről a témákról kérdezte a szakértőket Bán Zoltán, a Net Média (Portfolio Csoport) vezérigazgatója a XX. Property Investment Forum konferencián.
A legfrissebb, augusztusi gazdasági adatok alapján kitart a világgazdaság lendülete, így idén és jövőre is 3,2%-os globális GDP-növekedés várható mérsékelt infláció mellett – derül ki az OECD ma kiadott szeptemberi elemzéséből. A magyar gazdasági kilátások kapcsán lényeges, hogy a nemzetközi szervezet úgy látja: az idei 0,1%-os német gazdasági növekedést jövőre 1,4%-os, viszonylag lendületes növekedés követheti.
A második negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,2%-kal zsugorodott az előző negyedévhez képest. A visszaesés mértéke megegyezik a július végén közölt előzetes adattal, a mai, bővített adatközléssel már azt is láthatjuk, hogy hol teljesített igazán gyengén a magyar gazdaság.
Alacsonyabb szintre került a román lakossági fogyasztás az Eurostat felülvizsgálatai során, ezzel négy pozícióval hátrébb került az európai uniós fogyasztási rangsorban. A magyar életszínvonal-mutató is kisebb lett, de így is majdnem visszaelőztük Bulgáriát.
Idén 4,5%-ra, jövőre 3,7%-ra, 2026-ban pedig 2,9%-ra csökkenti a kormány a költségvetés hiányát - jelezte az Inforádió Aréna műsorában Varga Mihály. A pénzügyminiszter kiemelte: a deficit csökkentése érdekében lépéseket kell tenni, mert ez magától nem következik be. A tárcavezető azt is elárulta, hogy milyen inflációval tervezik a 2025-ös évet.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
A francia elnök figyelmeztette Európát, ne csak amerikai fegyverekre költsön.
Kirúgások és drasztikus költségcsökkentés jöhet.
Mégis elfogadna moldovai gázszállítmányokat a Dnyeszter Menti Köztársaság.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.